OBYWATEL KAZACHSTANU

Dlaczego warto żeby Państwa Dane znajdowały się w wykazie Obywateli Republiki Kazachstanu, przebywających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej?

To ważne dla Państwa bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia zdarzeń, mogących powodować zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa (np: działania wojenne, stany wyjątkowe, klęski żywiołowe, epidemie i inne), placówki dyplomatyczne podejmują działania w celu poszukiwania wszystkich swoich obywateli na terenie jakiegokolwiek kraju i w razie potrzeby udzielają im pomocy.

W pierwszej kolejności udzielona zostanie pomoc tym obywatelom, których dane znajdują się w wykazie obywateli kraju ojczystego przebywających na terenie kraju pobytu. Umieszczenie Państwa danych w wyżej wspomnianym wykazie pozwoli również pracownikom placówek dyplomatycznych dowiedzieć się kto z obywateli został zatrzymany przez władze kraju pobytu i dalej udzielić natychmiastowej pomocy.

Mimo, iż taka sytuacja może Państwa nigdy nie dotyczyć to jednak istnieją inne przyczyny dla których dane obywateli Kazachstanu mogą zostać zamieszczone w wykazie obywateli przebywających za granicą. Na przykład pozwoli to na skrócenie czasu i poprawę jakości obsługi w placówkach dyplomatycznych, takich jak sporządzenie dokumentu paszportowego potrzebnych do powrotu do Kazachstanu (przy zgubieniu czy kradzieży paszportu), usługi notarialne, żądanie dokumentów i inne.

Obywateli Kazachstanu, znajdujących się tymczasowo na terenie innego państwa (studia, praca i inne przyczyny) nie dotyczy obowiązek złożenia do placówek dyplomatycznych wniosku o zamieszczenie danych w wykazie obywateli w kraju pobytu.

Obywatele Kazachstanu, znajdujący się na terenie innego kraju na stałe, powinni zgłosić się do placówek dyplomatycznych celem zamieszczenia ich danych w wykazie obywateli przebywających za granicą na stałe.

Informujemy, iż wykaz obywateli Kazachstanu, znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi Wydział Konsularny Ambasady Kazachstanu w Polsce.

Szczegółowe informacje na temat zamieszczenia danych obywateli w wykazie osób, przebywających w Polsce znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa spraw zagranicznych Kazachstanu w zakładce Ambasady Kazachstanu w Polsce: http://www.mfa.gov.kz/ru/warsaw/content-view/ucet-grazdan-respubliki-kazahstan-postoanno-i-vremenno-prozivausih-za-predelami-respubliki-kazahstan-3